gobby - en to el translation catalogue (174 entries)

en: "%0%" has not been found in the document.
el: Το "%0%" δεν έχει βρεθεί στο έγγραφο.

en: %0% occurence has been replaced | %0% occurences have been replaced
el[0]: Η εμφάνιση %0% αντικαταστάθηκε
el[1]: Οι εμφανίσεις %0% αντικαταστάθηκαν

en: A collaborative text editor
el: Ένας συνεργατικός επεξεργαστής κειμένου

en: About
el: Σχετικά

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Behaviour
el: Συμπεριφορά

en: Bracket matching
el: Ταίριασμα παρενθέσεων

en: Character Encoding:
el: Κωδικοποίηση χαρακτήρων:

en: Chat
el: Συνομιλία

en: Click on "Apply" to apply the new settings to documents that are currently open. "OK" will just store the values to use them with newly created documents.
el: Κάντε κλικ στην "Εφαρμογή" για να εφαρμόσετε τις νέες ρυθμίσεις στα έγγραφα που είναι ανοικτά. Το "OK" απλά θα αποθηκεύσει τις ρυθμίσεις, ώστε να χρησιμοποιηθούν στα έγγραφα που θα δημιουργηθούν από εδώ και πέρα.

en: Close document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: Close without saving
el: Κλείσιμο χωρίς αποθήκευση

en: Closes an opened document
el: Κλείσιμο ενός ανοιγμένου αρχείου

en: Colour change failed: Colour already in use
el: Η αλλαγή του χρώματος απέτυχε: Το χρώμα χρησιμοποιείται ήδη

en: Colour is already in use. You may choose another colour or cancel the connection.
el: Το χρώμα χρησιμοποιείται ήδη. Μπορείτε να διαλέξετε ένα άλλο χρώμα ή να ακυρώσετε την σύνδεση.

en: Colour:
el: Χρώμα:

en: Command '%0%' not found. Type /help for a list of existing commands.
el: Η εντολή '%0%' δεν βρέθηκε. Πληκτρολογήστε /help για να δείτε τις υπάρχουσες εντολές.

en: Connected to %0%:%1%
el: Συνδέθηκε στο %0%:%1%

en: Connection lost
el: Η σύνδεση διακόπηκε

en: Create document
el: Δημιουργία εγγράφου

en: Create document...
el: Δημιουργία εγγράφου...

en: Create obby session
el: Δημιουργία συνεδρίας obby

en: Create session...
el: Δημιουργήστε συνεδρία

en: Creates a new document
el: Δημιουργία ενός νέου εγγράφου

en: Current line
el: Τρέχουσα γραμμή

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Display line numbers
el: Εμφάνιση αριθμών γραμμών

en: Display right margin
el: Εμφάνιση δεξιού περιθωρίου

en: Displays a chat to talk to other people in the session
el: Παρουσιάζεται μια συνομιλία για να μιλάτε με άλλους συμμετέχοντες στην συνεδρία

en: Displays a dialog to customise Gobby for your needs
el: Παρουσιάζει έναν διάλογο για να ρυθμίσετε το Gobby στις ανάγκες σας

en: Displays a list of documents within the current session
el: Παρουσιάζει μια λίστα εγγράφων μέσα στην τρέχουσα συνεδρία

en: Displays a list of users that are currently joined
el: Παρουσιάζει μια λίστα χρηστών που έχουν συνδεθεί

en: Do not split words over two lines
el: Μην χωρίζετε λέξεις σε δύο γραμμές

en: Do you want to close Gobby nevertheless?
el: Θέλετε να κλείσετε το Gobby παρ' όλα αυτά;

en: Document %0% does not exist
el: Το έγγραφο %0% δεν υπάρχει

en: Document list
el: Λίστα εγγράφων

en: Document management
el: Διαχείριση εγγράφου

en: Document preferences...
el: Προτιμήσεις εγγράφου...

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Enable automatic indentation
el: Ενεργοποίηση αυτόματες εσοχές

en: Enable text wrapping
el: Ενεργοποίηση αναδίπλωσης κειμένου

en: Enter document name
el: Εισάγετε το όνομα του εγγράφου

en: Failed to convert input into UTF-8: Either the encoding is unknown or it is binary input.
el: Αποτυχία μετατροπής της εισόδου σε κωδικοποίηση UTF-8: Είτε η κωδικοποίηση είναι άγνωστη, είτε η είσοδος είναι δυαδική.

en: Failure
el: Αποτυχία

en: Files
el: Αρχεία

en: Find and replace...
el: Εύρεση και αντικατάσταση...

en: Find what:
el: Εύρεση:

en: Find...
el: Εύρεση...

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Go to line
el: Μεταφορά στην γραμμή

en: Go to line...
el: Μεταφορά στην γραμμή...

en: Highlight current line
el: Επισήμανση τρέχουσας γραμμής

en: Highlight matching bracket
el: Επισήμανση παρένθεσης που ταιριάζει

en: Highlight the window on incoming chat messages
el: Επισήμανση του παραθύρου σε εισερχόμενα μηνυμάτων συνομιλίας.

en: Home/End behaviour
el: Συμπεριφορά πλήκτρων Home και End

en: Host
el: Κόμβος

en: Host:
el: Κόμβος:

en: If you don't save, changes will be discarded, but may still be retrieved if you re-subscribe to the document as long as the session remains open.
el: Αν δεν το σώσετε, οι αλλαγές θα χαθούν, αλλά θα μπορέσουν να ανακτηθούν αν εγγραφείτε ξανά στο έγγραφο, εφόσον η συνεδρία παραμένει ανοικτή.

en: If you don't save, changes will be discarded.
el: Αν δεν αποθηκεύσετε, οι αλλαγές θα χαθούν.

en: Indentation
el: Εσοχές

en: Insert spaces instead of tabs
el: Εισάγετε κενά αντί tabs

en: Join obby session
el: Συμμετοχή στην συνεδρία obby

en: Join session...
el: Συμμετοχή στην συνεδρία...

en: Joining obby session...
el: Συμμετοχή στην συνεδρία obby...

en: Joins an existing obby session
el: Συμμετοχή σε υπάρχουσα συνεδρία obby

en: Language
el: Γλώσσα

en: Leaves the currently running obby session
el: Έξοδος από την τρέχουσα συνεδρία obby

en: Line number:
el: Αριθμός γραμμής:

en: Line numbers
el: Νούμερα γραμμών

en: Loads a file into a new document
el: Φορτώνει ένα αρχείο σ' ένα έγγραφο

en: Local network
el: Τοπικό δίκτυο

en: Logged in successfully, synchronising session...
el: Η διαδικασία εισόδου ήταν επιτυχής, συγχρονισμός της συνεδρίας...

en: Login packet sent, waiting for response...
el: Το πακέτο της διαδικασίας εισόδου στάλθηκε, αναμονή για απάντηση...

en: Match as regular expression
el: Ταιριάστε ως κανονική έκφραση

en: Match case
el: Ταιριάστε πεζα,κεφαλαία

en: Match whole word only
el: Ταιριάστε μόνο με ολόκληρη την λέξη

en: Mime type
el: Τύπος mime

en: Move cursor to a specified line
el: Μετακίνηση του κέρσορα σε μια συγκεκριμένη γραμμή

en: Name is already in use. You may choose another name or cancel the connection.
el: Το όνομα χρησιμοποιείται ήδη. Μπορείτε να διαλέξετε ένα νέο όνομα ή να ακυρώσετε την σύνδεση.

en: Name:
el: Όνομα:

en: New name:
el: Νέο όνομα:

en: No document currently opened
el: Κανένα έγγραφο δεν έχει ανοιχτεί

en: No language selected
el: Δεν επιλέχθηκε γλώσσα

en: No occurence has been replaced
el: Καμιά εμφάνιση δεν έχει αντικατασταθεί.

en: None
el: Κανένα

en: Not connected
el: Χωρίς σύνδεση

en: Offline
el: Εκτός σύνδεσης

en: Online
el: Συνδεδεμένος

en: Open document...
el: Άνοιγμα εγγράφου

en: Open new document
el: Άνοιγμα ενός νέου εγγράφου

en: Open new remotely-created documents automatically
el: Άνοιγμα νέων απομακρυσμένων εγγράφων αυτόματα

en: Opening obby session...
el: Άνοιγμα συνεδρίας obby....

en: Opens a new obby session
el: Ανοίγει μια νέα συνεδρία obby

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Pattern
el: Πρότυπο

en: Pattern must not be empty.
el: Το πρότυπο δεν πρέπει να είναι άδειο.

en: Port
el: Θύρα

en: Port:
el: Θύρα:

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Preferences...
el: Προτιμήσεις...

en: Quit
el: Έξοδος

en: Quit session
el: Έξοδος από την συνεδρία

en: Quits the application
el: Κλείνει την εφαρμογή

en: Remember the positions and states
el: Απομνημόνευση θέσεων και καταστάσεων

en: Replace _all
el: Αντικατάσταση _όλων

en: Replace with:
el: Αντικατάσταση με:

en: Restore session
el: Επαναφορά συνεδρίας

en: Restore session:
el: Επαναφορά συνεδρίας:

en: Right margin
el: Δεξί περιθώριο

en: Right margin at column:
el: Δεξί περιθώριο στην στήλη:

en: Save changes to document "%0%" before closing?
el: Αποθήκευση των αλλαγών στο έγγραφο "%0%" πριν την έξοδο;

en: Save current document
el: Αποθήκευση τρέχοντος εγγράφου

en: Save document
el: Αποθήκευση εγγράφου

en: Save document as...
el: Αποθήκευση εγγράφου ως...

en: Save obby session
el: Αποθήκευση την συνεδρίας obby

en: Save session...
el: Αποθήκευση συνεδρίας...

en: Saves a document into a file
el: Αποθηκεύει ένα έγγραφο σε ένα αρχείο

en: Saves a document to another location
el: Αποθηκεύει ένα έγγραφο σε μια άλλη τοποθεσία

en: Saves the complete session for a later restore
el: Αποθηκεύει ολόκληρη την συνεδρία για επαναφορά αργότερα

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search and replace
el: Αναζήτηση και αντικατάσταση

en: Search for a text and replace it with another one
el: Αναζήτηση για ένα κείμενο και αντικατάσταση του με ένα άλλο

en: Search for a text in the current document
el: Αναζήτηση για ένα κείμενο στο τρέχον έγγραφο

en: Selected language: %0%
el: Επιλεγμένη γλώσσα: %0%

en: Selects %0% as language
el: Επιλέγει την %0% ως γλώσσα

en: Send
el: Αποστολή

en: Serving on port %0%
el: Εξυπηρέτηση στην θύρα %0%

en: Session password required. You have to type in the password to be able to join the obby session.
el: Απαιτείται κωδικός πρόσβασης της συνεδρίας. Πρέπει να πληκτρολογήσετε τον κωδικό πρόσβασης για να μπορέσετε να συμμετάσχετε στην συνεδρία obby.

en: Session password:
el: Κωδικός πρόσβασης συνεδρίας:

en: Set a user password for your user account. When you try to login next time with this user, you will be prompted for your password.
el: Ορίστε ένα κωδικό πρόσβασης για τον λογαριασμό του χρήστη σας. Όταν θα προσπαθήσετε να συνδεθείτε με τον χρήστη αυτό, θα σας ζητείται ο κωδικός πρόσβασης.

en: Set colour...
el: Ορισμός χρώματος...

en: Set password...
el: Ορισμός κωδικού πρόσβασης...

en: Set user password
el: Ορισμός κωδικού πρόσβασης του χρήστη

en: Sets a new colour for this user
el: Ορίζει ένα νέο χρώμα για τον χρήστη

en: Sets a password for this user
el: Ορίζει ένα κωδικό πρόσβασης για τον χρήστη

en: Setting up connection encryption (TLS)...
el: Ρύθμιση της κρυπτογράφησης της σύνδεσης (TLS)...

en: Show both icons and text
el: Εμφάνιση εικονιδίων και κειμένου

en: Show icons only
el: Εμφάνιση μόνο εικονιδίων

en: Show text besides icons
el: Εμφάνιση κειμένου δίπλα σε εικονίδια

en: Show text only
el: Εμφάνιση μόνο κειμένου

en: Shows Gobby's copyright and credits
el: Παρουσιάζει τους συντελεστές και την άδειας χρήσης του Gobby

en: Shows a preferences dialog that is just applied to this document
el: Παρουσιάζει έναν διάλογο προτιμήσεων που μόλις εφαρμόστηκαν στο έγγραφο

en: Smart home/end
el: Έξυπνη λειτουργία των πλήκτρων Home και End

en: Subscribe
el: Εγγραφή

en: Syntax
el: Σύνταξη

en: Tab Stops
el: Στηλοθέτες

en: Tab width:
el: Πλάτος στηλοθέτη:

en: Text wrapping
el: Αναδίπλωση κειμένου

en: There is no language with the mime type '%0%'.
el: Δεν υπάρχει γλώσσα για τον τύπο mime '%0%'.

en: These preferences affect only the currently active document "%0%". If you want to change global preferences, use the preferences menu item in the "Edit" menu.
el: Αυτές οι προτιμήσεις επηρεάζουν μόνο το έγγραφο "%0%". Αν θέλετε να αλλάξετε συνολικά τις ρυθμίσεις, χρησιμοποιήστε την επιλογή των προτιμήσεων στο μενού "Επεξεργασία"

en: This is a list of all recognized file types
el: Αυτή είναι η λίστα με όλους του τύπους αρχείων που αναγνωρίζονται

en: Toolbar
el: Γραμμή Εργαλείων

en: Unselects the current language
el: Αποεπιλέγει την τρέχουσα γλώσσα

en: Usage: /remove <document>
el: Χρήση: /remove <έγγραφο>

en: Use default .obby extension if none is given
el: Χρησιμοποιήστε την προεπιλεγμένη επέκταση .obby αν δεν έχει δοθεί καμία

en: User
el: Χρήστης

en: User list
el: Λίστα χρηστών

en: User password for user '%0%' required. You may either choose another user name, type in your user password or cancel the connection.
el: Χρειάζεται κωδικός πρόσβασης για τον χρήστη '%0%'. Μπορείτε ή να χρησιμοποιήσετε ένα άλλο όνομα χρήστη και να πληκτρολογήσετε τον κωδικό πρόσβασης σας ή να ακυρώστε την σύνδεση.

en: User password:
el: Κωδικός πρόσβασης χρήστη:

en: View
el: Προ_βολή

en: Windows
el: Παράθυρα

en: With this option enabled, Home/End keys move to first/last character before going to the start/end of the line.
el: Με ενεργοποιημένη την επιλογή αυτή τα πλήκρα Home και End κινούν τον κέρσορα στον πρώτο και στον τελευταίο χαρακτήρα της λέξης, πριν μετακινηθεί στην αρχή και στο τέλος της γραμμής.

en: You are still connected to a session
el: Είστε ακόμα συνδεδεμένοι στην συνεδρία

en: Zeroconf initialisation failed. Probably you need to run avahi-daemon or mDNSResponder, depending on the library you use, as root prior to Gobby. Zeroconf support is deactivated for this session.
el: Η αρχικοποίηση του Zeroconf απέτυχε. Πιθανόν να χρειαστεί να εκτελέσετε τον avahi-daemon ή τον mDNSResponder, ανάλογα με ποια βιβλιοθήκη χρησιμοποιείτε, ως χρήστης root πριν εκκινήσετε τον Gobby.

en: _Down
el: _Κάτω

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Go to line
el: _Μεταφορά στην γραμμή

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Host
el: _Κόμβος

en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

en: _Session
el: Συνε_δρία

en: _Up
el: _Πάνω

en: _User
el: _Χρήστης

en: _Window
el: _Παράθυρο
